Pages

2 Kasım 2011 Çarşamba


Annelerin Cennet Tacı

Cennet halkı, özel bir toplantı için davet edilmişlerdi. Annelere taç giydirilecekti. Herkes geniş bir halka olmuştu. En içteki halkayı anneler oluşturuyordu. Derken bir melek, gözleri kamaştıran bir ışıltıyla ortaya geldi. Elinde türlü türlü rengârenk mücevher çiçeklerle süslenmiş değerli bir taç bulunuyordu. Tacın parlaklığı çok fazlaydı. Melek tacı havaya kaldırıp:
—Cennetteki annelere bu taç takılacak. Bu özel bir taçtır ve üzerindeki her bir değerli taştan olan çiçekleri, Allah özel olarak seçmiştir, dedi. Sonra da tacın üzerindeki değerli taştan olan çiçekleri tek tek anlatmaya başladı.
—İlk gördüğünüz yeşil çiçek zümrüt taşından olup, annelerin tahammül ve sabrı için. Siz anneler, geceler boyu uyanık kalıp çocuğunuzun eve gelişini beklediniz. Nice geceleri onların yataklarının yanında geçirdiniz. Hastalandıklarında ateşlerinin düşmesini beklediniz. Küçücük de olsa yaralarının iyileşmesini beklediniz.
Şu yakut çiçekler, onları doğru yola yönlendirdiğiniz için. Çünkü siz onlara, Allah’ı ve emirlerini öğretmeseydiniz, şimdi burada sizinle birlikte olamazlardı.
İhtiyaç anında hep yanlarında olduğunuz, çocuklarınıza zaman ayırdığınız ve onları karşılıksız sevdiğiniz için, tacınıza bu safir taşlı çiçekler konuldu.
Şu lâl taşlı çiçekler de, secdede ve dua halinde geçirdiğiniz zamanlar için. Çocuklarınızı Allah’ın rahmetine emanet edip, onların da Allah’a iman etmesi için dua ettiğiniz için.
Çiçeklerin ortasına yerleştirilmiş şu inci taneleri de, sizin yaptığınız fedakârlıklar için. Çocuklarınız bu fedakârlıklarınızın bazılarından haberdardı, bazılarını ise hiç bilmediler. Siz onların mutlu ve sağlıklı olmaları için, büyümeleri için nice fedakârlıkta bulundunuz.
Ve nihayet bütün değerli taşların en büyüğü olan şu kırmızı elmas da, çocuklarını kaybetmiş anneler için. Onlar çocuklarını cennete kendilerinden önce gönderdiler. Bu en değerli fedakârlık, en değerli taşla ödüllendirildi.
Melek, tacın üzerindeki taştan çiçekleri böylece tek tek anlattı ve sözlerini şöyle tamamladı. “Bu taçla, annelerin güzelliği tamamlanacak. Annelerle de Cennetin güzelliği tamamlanacak. Çünkü Cennet, annelerin ayağı altındadır.”
Mine İzgi
 Yazının devamı için :
http://www.cocukaile.net/anne-baba-hakki-odenmez/#comment-645

Hiç yorum yok:

Labels